Rodzaje złącz USB

Posted By: Mikołaj Kowalczyk In: Sub Category 1 On: Comment: 0 Hit: 134

Kable USB towarzysza nam każdego dnia. Znajdują się na naszych biurkach w pracy, łóżkach, plecakach lub torebkach i w wielu innych ważnych dla nas miejscach. Warto wiec znać rodzaje końcówek kabli, które podłączmy do naszych urządzeń.

Najpopularniejsze rodzaje złącz USB

Końcówka USB typu A

Pewnie to wejście najbardziej kojarzy nam się ze skrótem USB (Universal Serial Bus). Powstało w 1996 i do tamtej pory udoskonalane jest pod względem prędkości przesyłu informacji. Do tej pory USB-A możemy podzielić na 3 wersje, z których każda kolejna ma kilkudziesięciokrotnie większą przepustowość od poprzedniej, a w najbliższych miesiącach planowana jest premiera wersji USB 4.0.

USB typu A

Końcówka USB typu B

Niemal kwadratowa wersja złącza USB. Spotkamy ją najczęściej w drukarkach i skanerach oraz innych urządzeniach biurowych.

USB typu B

 

Końcówka Micro-USB (typu B)

Pomniejszona wersja USB typu B. To złącze wyparło inne małe wejścia ładowarek do telefonów. Jest stosowane w większości urządzeń mobilnych, choć powoli zostaje zamieniane na USB C.

USB micro typu B

 

Końcówka USB typu C

Jest to pierwsza wersja USB, która jest symetryczna. Docelowo maja zastąpić wszystkie inne dostępne typy złącz USB. Ma znacznie wiele zastosowań i większą wydajność dzięki większej ilości pinów i małym rozmiarom. Wykorzystywana jest zarówno do ładowania małych urządzeń jak i przekazywania obrazu czy dźwięku.  

USB typu C

Końcówka lightning

Złącze stworzone i stosowane przez firmę Apple. Wprowadzone w 2012 roku. Po raz pierwszy zostało zastosowane w Iphone 5. Podobnie jak USB-C jest symetryczne.

Złącze lightning

Tags: usb

Leave your comment